Beoavia, udruženje studenata vazduhoplovstva sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, predstavlja neprofitni studentski tim koji postavlja nove standarde u vazduhoplovnoj industriji. Organizovan u šest sektora, tim svakodnevno radi na projektovanju i proizvodnji bespilotnih letelica i raketa za razna međunarodna takmičenja iz oblasti vazduhoplovstva.Beoavia je postala inkubator za razvoj izvrsnih inženjera, čiji su alumni sada aktivni u najvećim svetskim vazduhoplovnim kompanijama. Od osnivanja 2017. godine, kroz tim je prošlo preko 250 studenata sa 10 fakulteta, čime je postao centar za razvoj talenata u oblasti vazduhoplovstva.
Prvi projekat tima Beoavia bio je "Raven 19", bespilotna letelica namenjena takmičenju "Air Cargo Challenge" koje se održalo u Štutgartu 2019. godine. Ovo takmičenje zahtevalo je izradu bespilotne letelice sposobne da što efikasnije preleti 10 krugova od po 100 metara, noseći što veći teret u obliku čeličnih ploča. "Raven 19" je izrađen od kompozitnih materijala, uključujući karbonska vlakna i penušavu ispunu, kako bi letelica bila što lakša, ali istovremeno izuzetno čvrsta.
Za isto takmičenje, tim Beoavia je 2022. godine projektovao letelicu "Feniks". Ovaj projekat je bio još veći izazov, s obzirom na konkurenciju od 30 timova i zahteve takmičenja. "Feniks" je bio dizajniran da transportuje kesice za transfuziju krvi do teško pristupačnih terena, gde hitna pomoć ne može lako da pristupi. Sa trupom koji je imao tri pregrade, "Feniks" je mogao da nosi ukupno 12 kesica za transfuziju krvi. Ova letelica je takođe bila izrađena od kompozitnih materijala, koristeći karbonska vlakna, što je doprinelo njenom niskom masom, ali izuzetnoj čvrstoći.
Tim Beoavia je ostvario veliki uspeh u oblasti vazduhoplovstva kroz svoj projekat rakete-jedrilice Aurora, razvijen za takmičenje "Airbus Sloshing Rocket Workshop". Tokom godina, tim je konstruisao 4 rakete za ovo prestižno takmičenje, a Aurora 3 se posebno istakla osvajanjem prvog mesta na takmičenju u Španiji što je dopirinelo da tim Beoavia postane domaćin ovog, za ceo Univerzitet i Srbiju, veoma značajnog vazduhoplovnog takmičenja. Fokus projekta bio je na pronalaženju optimalnih rešenja za smanjenje negativnih efekata bućkanja tečnosti u rezervoaru rakete, što predstavlja ključni izazov u oblasti razvoja raketa sa tečnim gorivom.
Za najprestižnije studentsko takmičenje u oblasti vazduhoplovstva - New Flying Competition, tim Beoavia razvio je dve VTOL letelice. Prva letelica, Osa, predstavljala je veliki inženjerski izazov jer je trebalo napraviti energetski efikasnu letelicu, sposobnu za vertikalno uzletanje i sletanje, ali i horizontalni let uz nošenje velikog tereta.
Drugi projekat namenjen istom takmičenju bila je letelica Kos. Ovaj projekat predstavljao je najizazovniji poduhvat na kojem je tim Beoavie radio od svog osnivanja, zahtevajući viskok nivo multidisciplinarnih znanja. Letelica Kos je morala da preleti 10.000 metara na određenom terenu i da precizno locira 5 ciljeva na zemlji tokom leta, što je predstavljalo visok tehnički izazov.
Ove dve letelice budućnosti, plasirale su se na sam vrh ovog takmičenja. Osa je osvojila je treće mesto u finalu takmičenja, dok je druga letelica, Kos, bila plasirana na četvrto mesto.
PupinK12, raketa na čvrsto gorivo sa kojom je tim Beoavie debitovao u ovog grani
vazduhoplovstva. Misija ove rakete je da preleti 3000 metara nosivši naučno koristan teret koji ima za cilj da izmeri nivo slobodnih radikala CO2 u vazduhu. Raketa je konstruisana sa tri padobrana koji omogućavaju njen povratak na zemlju, čime se omogućava njena ponovna upotreba. Ova inovacija ovog mladog tima predstavlja značajan korak napred u razvoju raketa sa održivim modelom korišćenja.
Jubilarni 10. projekat tima Beoavia predstavlja samostalni tehnički projekat pod nazivom "ModularX". Ovaj projekat se fokusirao na razvoj letelice koja je bila konceptualizovana kao lako upravljiva, kompaktna, jeftina i laka za proizvodnju sa mogućnošću promene odredjenih konfigurcija. Tokom sezone 2022/2023, napravljena su tri modela ove letelice u konfiguracijama "Ve rep", "Te rep" i "VTOL", a sam koncept letelice ModularX osvojio je tri zlatne medalje na međunarodnim izložbama inovacija.
Tim Beoavia je kroz niz projekata demonstrirao izuzetnu stručnost, kreativnost i posvećenost u ovoj industrijskoj grani. Njihovi projekti, poput Ose, Kosa, Aurore predstavljaju vrhunac inženjerskog umeća i tehnološke inovacije. Kroz uspešno učešće na prestižnim takmičenjima i osvajanjem značajnih nagrada, tim Beoavia je potvrdio svoju poziciju među vodećim studentskim timovima u ovoj oblasti. Njihov rad predstavlja primer izvrsnosti u oblasti vazduhoplovstva i inspiraciju za buduće generacije inženjera.
Comments