top of page

Dronovi + LiDAR + BIM* = 3D model građevine




*building information modeling



Od kasnih 1970-ih, softver za modelovanje informacija o zgradama (BIM) značajno je unapredio tokove rada na građevini. Tehnologija omogućava arhitektama, inženjerima i izvođačima da u realnom vremenu sarađuju na izgradnji velikih projekata.


Napredak tehnologija dronova, podigao je BIM na viši nivo. Dronovi mogu prikupljati visokokvalitetne podatke o unutrašnjosti i spoljašnjosti zgrada, koji se zatim učitavaju u BIM softver kako bi se kreirao još precizniji 3D model. Sposobnost dronova da prikupljaju podatke i precizne snimke sa teško dostupnih delova građevine u izgradnji, daje arhitektama novu perspektivu.





Uloga BIM-a u građevinskoj industriji


BIM softver generiše višeslojne 3D modele zgrada kako bi pomogao u svakoj fazi nastajanja građevine, bilo da se radi o dizajnu, izgradnji ili upravljanju zgradom.

BIM modeli prikazuju više slojeva zgrade, uključujući zidove, izolaciju, vodovod, električne instalacije itd. Kombinovanje ovih slojeva u jedan model, omogućava svima uključenima u izgradnju da međusobno sarađuju i prate napredak.


Na primer, ako se doda zid u zgradu, BIM model će se automatski ažurirati kako bi tim električara znao gde treba postaviti dodatne žice, utičnice i osvetljenje. Sve dok je BIM model sinhronizovan sa "oblakom" (najjednostavniji sistem za deljenje modela), svi mogu biti u toku i prilagoditi svoj rad. Postojanje aktivnog BIM modela ovako pojednostavljuje izgradnju od početka do kraja. Pruža efikasnije planiranje u fazi dizajna, aktivno praćenje u fazi izgradnje i sveobuhvatan prikaz zgrade u fazi upravljanja.






Kako dron tehnologija poboljšava BIM procese



Kada opremite dron LiDARom, možete mapirati celu formu zgrade sa preciznošću na santimetarskom nivou. LiDAR koristi pulsirajuće laserske zrake za merenje tačnih udaljenosti. Nakon prikupljanja dovoljne količine LiDAR podataka o zgradi, možete obraditi te podatke pomoću fotogrametrijskog softvera kako biste generisali 3D tačkaste oblake. Tačkasti oblaci su digitalne reprezentacije fizičkih prostora sastavljene od miliona tačaka, pri čemu svaka tačka ima svoj jedinstveni set koordinata koje se koreliraju sa geografskim pozicijama. Dronovi su u ovoj fazi neprocenjivi za poboljšanje BIM modela. Koje faze imamo:


  1. Faza dizajna i planiranja: Tokom faze dizajna i planiranja, tačke oblaka prikupljene dronom, mogu pomoći u kreiranju 3D modela temelja zgrade. Takođe mogu obaviti skeniranje lokacije kako bi izmerili granice nekretnina i kote pre nego što gradnja počne. Na taj način imate odličnu osnovu za svoj BIM model koji tek treba da nastane.

    Imati precizne geografske podatke od samog početka je ključno za kreiranje inteligentnog BIM modela koji može reagovati na promene tokom vremena. Zato je obavljanje detaljnog zemljišnog pregleda putem drona savršen način da se obezbedi efikasno planiranje.


  2. Faza gradnje: Jednom kada izgradnja počne, dronovi mogu pružiti povratne informacije u realnom vremenu kako bi predvideli potencijalne probleme usled eventualnih problema između nekih elemenata u dizajnu zgrade.


    Prvo, biće potrebno programirati putanju leta drona koja će se izvoditi u redovnim intervalima tokom izgradnje. Koristite softver za mapiranje dronom kao što su DroneDeploy, PIX4D ili slične aplikacije kako biste olakšali ovaj proces.

    Zatim, prenesite podatke u svoj BIM softver kako biste kreirali 3D model zgrade kakva trenutno jeste. Nakon toga, možete "preklopiti" sliku sa drona sa originalnim nacrtom kako biste uočili sve neusaglašenosti između ta dva prikaza.

    Drugim rečima, podaci sa drona pomažu da BIM model ostane ažuran, čime se osigurava da gradnje teče po planu. Pomaže svim članovima tima da vide promene u dizajnu u realnom vremenu. Na primer, dron može ažurirati deljeni BIM model čim se krov završi, dajući izvođačima dozvolu da instaliraju izolaciju. Održavanjem BIM modela ažurnim, dronovi pomažu u optimizaciji radnih tokova.


    Pored toga, dronovi pružaju aktivno praćenje dizajna zgrade, što pomaže u sprečavanju skupih, pa čak i opasnih preklapanja između različitih izvođača. Takođe, dronovi povećavaju bezbednost radnika.


  3. Faza završetka: BIM modeli omogućeni dronovima takođe kreiraju model koji može pomoći u inspekcijama puštanja u rad i revizijama usklađenosti. Sa detaljnim zapisom svih komponenti zgrade, lakše je da zgrada prođe inspekciju sa odličnim rezultatima.

    Sveobuhvatni snimci dronom, unutrašnjosti i spoljašnjosti zgrade, takođe omogućavaju svim učesnicima projekta da privedu kaju radove svako u svom sektoru delovanja. Osim toga, pružaju odličan marketinški materijal koji vlasnik zgrade može da podeliti sa potencijalnim zakupcima ili klijentima.


  4. Faza operacija: BIM model snimljen dronom, takođe je ključan za upravljanje i održavanje zgrade nakon završetka. Na kraju krajeva, vlasništvo i upravljanje objektima retko ostaju u istim nadležnostima tokom životnog veka zgrade, pa je posedovanja modela koji prikazuje sve faze nastanka građevine od velikog značaja.


    Nakon završetka gradnje, možete predati BIM model klijentu. Oni ga mogu koristiti za bolje upravljanje i održavanje nekretnine. Na primer, ako dođe do curenja vode, vodoinstalater može da se osloni na BIM model kako bi brzo identifikovao najverovatnije lokacije curenja.


    Pored toga, možete nastaviti da ažurirate BIM model svaki put kada obavljate radove na održavanju. Tako održavate aktuelni zapis o popravkama, instalacijama itd. i ko ih je izvršio - vredna arhiva podataka.






Budućnost korišćenja dronova u BIM-u


Globalno tržište za BIM u građevinarstvu očekuje se da će dostići više od 7,5 milijardi dolara do 2027. godine. To je povećanje sa 2,5 milijarde dolara u 2019. godini, uz godišnju stopu rasta (CAGR) od 15% između 2020. i 2027. godine. Nije iznenađujuće kada se uzmu u obzir sve prednosti korišćenja dronova u građevinskoj industriji.

Kada je reč o BIM-u, dronovi štede vreme i novac, dramatično smanjujući mogućnost grešaka u dizajnu uz pomoć visoko kvalitetnih LiDAR podataka. Ovo omogućava optimizaciju u svakoj fazi građenja.

Jedna inovacija,koja može da nas raduje je integracija BIM modela sa virtuelnom stvarnošću (VR). Renderovanjem BIM modela kao VR prostora, možete stvoriti 3D iskustvo šetnje za menadžere projekata, radnike i druge. Ovo olakšava otkrivanje problematičnih dizajnerskih elemenata i poboljšava snalaženje. A sve to možete uraditi pre nego što uopšte počnete sa radovima na terenu!






Comentários


bottom of page