top of page

Kako izvršiti inspekciju krova uz pomoć drona?










Inspekcija krovova oduvek je bila izazovan zadatak, zahtevajući vreme, trud i često rizik po sigurnost izvođača inspekcije. Međutim, zahvaljujući dronovima, ovaj proces postao je brži, sigurniji i efikasniji. Krov zgrade je prva linija odbrane od vremenskih uslova. On sprečava prodiranje kiše, snega i vetra a takođe pomaže u regulaciji temperature unutar zgrade. Međutim, vremenom stvaraju se problemi poput curenja, pukotina ili oštećenja od oluja. Tada nastupaju gore pomenute inspekcije koje pomažu da se uoče problemi na vreme, pre nego što prerastu u velike i skupe popravke. U ovom tekstu istražujemo kako dronovi transformišu inspekciju krovova, od uštede vremena do preciznog otkrivanja problema.


Ekipe za inspekciju morale su da traže probleme i procene postojeće štete kako bi utvrdile koje popravke su potrebne. Tradicionalno, to je nosilo dodatne rizike i izazove, od mogućih daljih oštećenja tokom inspekcije, do borbe sa lošom vidljivošću i težinom pristupa nedostupnim područjima. Utrošeno vreme i rizik po ljude da i ne pominjemo.


Zašto su dronovi savršen alat za ovaj posao? Prvo, mogu da dođu do mesta na koja ljudi ne mogu. Penjanje na krov može biti opasno, naročito ako je krov strm ili klizav. Međutim, dronovi mogu da snime ceo krov, bez da ikog izlažu opasnosti. Pored toga, dronovi mogu da prelete veliku površinu u kratkom vremenskom periodu, što znači da inspekcije mogu biti završene brže i sa manje problema.

Ali dronovi nisu samo stvar praktičnosti - oni su takođe i precizni. Dronovi su opremljeni kamerama visoke rezolucije i senzorima koji mogu da snime slike velike rezolucije i prikupe podatke o stanju krova. Ovi podaci se zatim mogu analizirati kako bi se uočili problemi poput pukotina, curenja ili područja koja pokazuju znakove habanja. Sa dronovima, vlasnici nekretnina mogu da dobiju sveobuhvatan pregled stanja svog krova.



Krov poslovnog objekta koji treba da se skenira
Krov poslovnog objekta koji treba da se skenira


Tehnologija dronova pojednostavljuje ovaj proces. Snimanjem iz vazduha, manje vremena se provodi u opasnim okruženjima, potrebno je manje alata za inspekciju, a sve se obavlja brže. Rizik kao kategorija se praktično ukida.




Koji je cilj vaše inspekcije?


Pre nego što započnete bilo koju inspekciju, važno je utvrditi krajnji cilj. U zavisnosti od objekta, uspešna misija možda će biti samo snimanje nekoliko visokokvalitetnih fotografija iz vazduha.

Ove slike mogu biti dovoljno dobre i dovoljne da se utvrdi stanje krova i koje korake treba da preduzmu ekipe za održavanje.


Primer inspekcije krova i solarnih panela
Primer inspekcije krova i solarnih panela

Međutim, to možda neće biti tako jednostavno. Za složenije misije u upravljanju imovinom, najbolje korišćenje tehnologije dronova može biti prikupljanje podataka koji se mogu koristiti za izradu 3D modela krova. Svi zainteresovani mogu zatim deliti i analizirati ovaj model kako bi pregledali oštećena mesta i važne strukturalne detalje.


Alternativno, video može biti najbolja opcija. Živi prenos sa drona može biti emitovan kako bi ekipama za inspekciju na terenu omogućio da odmah dobiju uvid u stanje krova. Oluci, dimnjaci i sistemi za grejanje, ventilaciju i klimatizaciju (HVAC) mogu zahtevati posmatranje iz različitih uglova i bliži pogled, pa bi timovi za održavanje mogli voditi operacije u realnom vremenu.


Podrazumeva se da će svaka od ovih vrsta inspekcija zahtevati različite vrste leta. Na primer, fotografije i uglovi potrebni za prikupljanje podataka za 3D modele potpuno se razlikuju od inspekcije dimnjaka izbliza. Zato je bitan plan i spoznaja koji je plan misije.


3D snimak krova stambenog objekta
3D snimak krova stambenog objekta





Iskoristite autonomne načine leta

Proizvođači poput DJi-a olakšali su snimanje kadrova uvođenjem autonomnih načina leta. Bez njih, čak i najiskusniji piloti dronova imali bi poteškoća u letenju s preciznošću potrebnom za prikupljanje tačnih snimaka za 3D modeliranje.


Na primer, možete probati DJI Orbit način leta za snimanje slika koje kasnije mogu da se spoje u detaljan 3D prikaz celog krova i objekata na njemu. Ove slike – snimljene u unapred utvrđenim intervalima dok dron leti po unapred utvrđenoj putanji, fiksnom radijusu i fiksnom uglu kamere – mogu se spojiti u detaljne 3D modele. Drugi način je da se koriste autonomne vrste leta koje zadaju alati za 3D skeniranje. Tu ostaje samo pitanje kompatibilnosti vaše letelica sa tim alatom ali i to sve manje postaje problem jer se na tržištu pojavljuje sve više alata pa tako raste i spisak kompatibilnih letelica.





Izbor pravog drona za posao


Po definiciji, inspekcija krova dronom zahteva da vaš dron bude agilan, lako upravljiv i velika prednost bi bila senzori i sistemi za izbegavanje prepreka. Do određenog stepena, bezbednost te operacije zavisiće od veštine pilota. Međutim, izbor pravog drona za posao mnogo će doprineti poboljšanju bezbednosti i preciznosti operacije.

Za prikupljanje podataka na prostoru Balkana, u velikoj većini slučajeva, koriste se DJI letelice sa kamerama visoke rezolucije. Mehanički zatvarači su poželjni za misije mapiranja, dok su stabilnost, vreme leta i sposobnost izvršavanja unapred postavljenih putanja leta - takođe su prioritet. Postoje i letelice konkurentnih proizvođača ali DJi letelice su najzastupljenije na prostoru Balkana.


Uglavnom su to letelice DJi Mavic serije. Takođe, može se ukazati potreba za snimanjima sa termalnom kamerom. U tom slučaju Mavic 3T je rešenje koje se najčešće koristi za otkrivanje anomalija na krovovima, pa čak i manjih oštećenja HVAC sistema. U industrijskoj primeni bi to onda bio neki model iz Matrice serije sa odgovarajućom termalnom kamerom.


DJi Mavic 3T
DJi Mavic 3T


DJi Mavic 3 Pro
DJi Mavic 3 Pro


Komercijalne inspekcije krovova možda ne zvuče kao najuzbudljivija stvar, ali su izuzetno važna za održavanje sigurnosti i dobrog stanja zgrada. Tradicionalno, inspekcija krova značila je slanje osobe da se popne i proveri stanje. Međutim, sada, zahvaljujući dronovima, stvari se znatno pojednostavljuju.




Zaključak je da dronovi transformišu način na koji se vrše komercijalne inspekcije krovova. Nudeći bržu, sigurniju i komforniju alternativu tradicionalnim metodama, dronovi pomažu vlasnicima nekretnina ili stambene zajednice da održavaju krovove svojih objekata na efikasan i bezbedan način. Kako tehnologija nastavlja da napreduje, mogućnosti za dronove u komercijalnim inspekcijama krovova samo rastu, čineći ih neophodnim alatom za svakog vlasnika nekretnine koji želi da zaštiti svoju investiciju.






Comments


bottom of page