top of page

Rojevi dronova u industriji zabave


500 dronova se sprema za nastup



Tehnologija rojeva dronova jedna je od najuzbudljivijih tehnologija u svetu bespilotnih letelica. Roj dronova predstavlja veliku grupu bespilotnih letelica (UAV) koje lete zajedno kao jedinstvena i koordinisana celina. Ovi dronovi međusobno komuniciraju, sinhronizuju svoje kretnje i često rade autonomno kako bi ispunili određene zadatke, poput vazdušnih performansa, nadzora ili zajedničkih operacija. Roj dronova može varirati u veličini, a njegova glavna prednost leži u sposobnosti da kolektivno izvršava različite zadatke na efikasan i precizan način.


Godine 2012, Vijay Kumar, dekan Fakulteta inženjerstva i primenjenih nauka na Univerzitetu u Pensilvaniji, predstavio je revolucionarnu ideju u svom TED govoru. Prikazao je kako bespilotne letelice (UAV) mogu leteti u savršenoj sinhronizaciji. Ovi mali i okretni dronovi demonstrirali su neverovatne sposobnosti. Zahvaljujući naporima kompanija poput Intela i Verge Aero, ova inovativna tehnologija stekla je popularnost u industriji zabave i privukla širu publiku.




Tehnologije koja stoji iza roja


Roj dronova podrazumeva grupu dronova koji funkcionišu zajednički, imitirajući ponašanje ptica u jatu. Tehnologije koje stoje iza rojeva dronova obuhvataju širok spektar hardverskih i softverskih sistema koji omogućavaju različitim vrstama bespilotnih letelica da rade usklađeno. Ovi dronovi su opremljeni naprednim algoritmima i senzorima, što im omogućava da komuniciraju i međusobnu koordiniraju. Perfektno se sinhronizuju kako bi izbegli sudare i kako bi zadržali optimalnu formaciju.


Design studio

Proces počinje 3D modelovanjem na računaru, gde tehničari dizajniraju različite šare, tekst, i animacije prema zahtevima predstave. Ovi dizajni se zatim prevode u putanje leta i uputstva za osvetljenje koja dronovi mogu da razumeju. Napredni algoritmi precizno izračunavaju trajektoriju svakog drona kako bi performans bio besprekorno sinhronizovan i uredan.


Verge Aero X1

Kako funkcioniše?


Cilj tehnologije roja dronova je postizanje efikasnije kontrole i organizacije operacija. Dronovi razmenjuju podatke i informacije u realnom vremenu koristeći specijalne komunikacione protokole. Na osnovu tih informacija, svaki dron automatski reguliše svoj položaj i pravac, što omogućava postizanje najbolje formacije. Ti napredniji algoritmi nisu prisutni u rojevima koji se koriste u industriji zabave ali je zgodno pomenuti ih da bi imali širu sliku vrlo napredne tehnologije koja se već eksperimentalno koristi u vojnim operacijama, preciznoj poljoprivredi i geodeziji.


Inteligencija roja zasniva se na principu da grupa jednostavnih inteligencija/jedinki, radeći zajedno, može funkcionisati kao jedinstvena, kolektivna inteligencija sa sposobnostima koje nadmašuju mogućnosti pojedinaca. Ponašanje roja je primer emergentne osobine, pojave u biologiji gde interakcija pojedinačnih delova sistema stvara sposobnost koja prevazilazi mogućnosti svakog pojedinca ponaosob. Primeri inteligencije roja mogu se pronaći u prirodi, kao što su formacije ptica selica i rojevi insekata, po kojima je ovaj koncept i dobio ime.


Sam roj da bi funkcionisao, mora da bude sinhronizovan ne samo između sebe već i sa komandnim centrom na zemlji. Ta sinhronizacija uključuje više tehnologija i sistema koji rade "ruku pod ruku" sa letelicama. Evo nekih:


  • Komunikacioni sistem: Rojevi dronova se oslanjaju na pouzdane komunikacione sisteme za razmenu podataka i komandi između pojedinačnih letelica. Ova komunikacija može se odvijati putem različitih metoda, uključujući radio frekvencije, Wi-Fi ili druge bežične protokole. Pravovremena razmena informacija ključna je za usklađeno kretanje i delovanje dronova.

  • GPS/GNSS/GLONASS/Beidou i navigacija: Sistem koristi Diferencijalni GPS (DGPS) tehnologiju. Zemaljske GPS referentne stanice pružaju realne korekcije GPS podataka, omogućavajući dronovima da prilagođavaju svoje pozicije s visokim stepenom preciznosti i slede unapred zadate putanje leta.

  • Senzori: Dronovi su opremljeni različitim senzorima, uključujući akcelerometre, žiroskope, magnetometre i senzore za detekciju prepreka (npr. LiDAR ili ultrazvučne senzore). Ovi senzori prikupljaju podatke o orijentaciji, brzini i okruženju drona, omogućavajući mu sigurnu i preciznu navigaciju.

  • On board računari: Napredni računari u savremenim rojevima dronova obrađuju podatke sa različitih senzora i izvršavaju algoritme koji kontrolišu let i ponašanje dronova. Ovi računari autonomno održavaju formaciju, izbegavaju sudare i prate unapred definisane šablone ili misije.

  • Algoritmi: Napredni algoritmi predstavljaju osnovu tehnologije rojeva dronova. Ovi sofisticirani sistemi, razvijeni kroz intenzivna istraživanja, određuju kako će se dronovi unutar roja ponašati. Njihove funkcije uključuju održavanje formacija, prilagođavanje promenama u okruženju i efikasno izvršavanje misija. Algoritmi roja mogu biti centralizovani (gde jedan dron ili komandna stanica upravlja celim rojem) ili decentralizovani.

  • Redundantni i sigurnosni mehanizmi: Kako bi se obezbedila sigurnost i pouzdanost, rojevi dronova često uključuju sisteme redundancije i sigurnosne mehanizme. U slučaju tehničkog kvara jednog drona, roj može preraspodeliti zadatke ili se prilagoditi kako bi nastavio izvršavanje misije bez prekida.

  • Obrada podataka u realnom vremenu: Kako bi se obezbedila sigurnost i pouzdanost, rojevi dronova koriste napredne sisteme za obradu podataka u realnom vremenu. Ovi mehanizmi omogućavaju pravovremeno donošenje odluka i prilagođavanje uslovima misije. U slučaju tehničkog kvara jednog drona, sistem može automatski preraspodeliti zadatke ili prilagoditi formaciju kako bi misija bila uspešno završena bez prekida.

  • Interfejs čovek-mašina (HMI): Stanice za kontrolu na zemlji ili korisnički interfejsi omogućavaju operaterima da nadgledaju i upravljaju rojem dronova. Ovi sistemi pružaju potpunu svest o dešavanjima u roju, omogućavajući ljudskim operaterima da intervenišu u slučaju potrebe i prilagode ponašanje roja prema zadatim ciljevima.

  • Sistem za praćenje baterije: Kontrolni sistem neprekidno prati status leta dronova, uključujući nivo baterije. Ako se kapacitet baterije smanji ili dođe do pada performansi, sistem može prilagoditi let, na primer smanjenjem brzine ili prigušivanjem svetala, kako bi se osiguralo bezbedno izvođenje predstave.




Primer dron predstave




Kada i gde možemo koristiti ovu tehnologiju?


Trenutno je najpopularnija i svima najbliža namena - zabava, odnosno industrija zabave. Predstave sa 100 i više dronova su postale praktično zamena za vatromene iz više razloga. Od cene do vizuelnog doživljaja. Roj dronova potpuno je transformisao industriju zabave, posebno kroz spektakularne svetlosne predstave. Ove precizno sinhronizovane flote dronova omogućavaju kreiranje impresivnih vizuelnih efekata na nebu, nudeći inovativnu alternativu tradicionalnim vatrometima. Da ne pominjemo buku i bezbednosti faktor vatrometa.


  • Dronovi mogu biti programirani da formiraju složene oblike, logotipe i dinamične animacije, kreirajući zadivljujuće prizore na nebu.

  • Svaki dron u roju se kreće u savršenoj harmoniji stvarajući nezaboravan vizuelni doživljaj.

  • Broj dronova može se prilagoditi veličini događaja – od manjih privatnih proslava do masovnih javnih okupljanja.

  • Svetlosne predstave mogu biti personalizovane prema temi, poruci ili brendiranju događaja, uz mogućnost izbora boja, animacija i pokreta.






Naslagani V1 dronovi spremni za transport



Uloga roja dronova u budućnosti


Tehnologija roja dronova donosi uzbudljive mogućnosti i potencijal za unapređenje industrije i svakodnevnog života. S razumevanjem ovog sistema, entuzijasti i inženjeri mogu iskoristiti njegovu moć za inovacije i razvoj u različitim sektorima. Ova tehnologija će nastaviti da raste, oblikujući naš svet na nove načine, bilo da se radi o poljoprivredi, vojsci ili zabavi.


Drone show software





Comments


©2024 by dronografija. All Rights Reserved.

bottom of page